Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Pantomogram zębów (szczęki) – kiedy wykonuje się ten zabieg?

5 listopada 2022 Pantomogram zębów


Badanie rentgenowskie jest kojarzone przede wszystkim z analizą stanu płuc czy kości. Nie jest to jednak jedyne możliwe wykorzystanie tej technologii. Oprócz tego bowiem możliwe jest wykorzystanie technologii RTG do analizy stanu jamy ustnej, w tym w szczególności zębów. W jaki sytuacjach badanie rentgenowskie może okazać się niezbędne?

Pantomogram zębów (RTG zębów) – co to takiego jest?

Badanie RTG szczęki jest zabiegiem, który pozwala na poznanie struktury jamy ustnej oraz znajdujących się w niej zębów (wraz z korzeniami zębowymi), szczęki czy żuchwy. Wyniki przeprowadzonego z użyciem technologii RTG badanie jest niezwykle przydatne z prostego powodu: pozwala ono na poznanie w krótkim czasie, czy w obrębie zębów pacjenta doszło do niepożądanych zmian chorobowych, stanów zapalnych itp.

Kolejną zaletą związaną z wykonywaniem tego zadania jest względna prostota całego zabiegu. Badanie to (zazwyczaj) nie powoduje u pacjenta uczucia bólu czy choćby dyskomfortu; nie jest ono również zbyt czasochłonne. Wykonuje się je z użyciem stomatologicznego aparatu RTG. Pacjentowi zakłada się tzw. zagryzek, a podbródek opiera na podpórce. Następnie robi się zdjęcie RTG w celu uzyskania właściwego obrazu. Od pacjenta wymagany jest jedynie spokój oraz brak ruchu.

Pantomogram szczęki – w jakich sytuacjach konieczne może być jego przeprowadzenie?

Praktyka pokazuje, że pantomogram zębów RTG to czynność, która jest przeprowadzana między innymi w następujących sytuacjach:

  • planowanie usunięcie (ekstrakcja) zęba,
  • choroby przyzębia, w tym również próchnica w zaawansowanym stadium, a także podejrzenie innych poważnych schorzeń, w tym np. choroby nowotworowej,
  • przygotowania do zabiegów typu chirurgicznego – w takiej sytuacji pantomogram zębów jest w stanie zlokalizować ogniska zapalne (oczywiście, o ile takie istnieją),
  • wykonywane oraz planowane zabiegi ortodontyczne i protetyczne,
  • uszkodzenia powstałe wskutek wypadku czy pobicia.

W każdej z powyższych sytuacji niezbędna może okazać się diagnostyka zgryzu.

Pantomogram szczęki czy RTG pojedynczego zęba?

Nie zawsze istnieje konieczność wykonania badania pantomogramicznego całej szczęki. Wręcz przeciwnie: możliwe jest badanie pojedynczego zęba – mówi się wówczas o tzw. RTG punktowym. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre sytuacje, w których wykonuje się badanie jednego zęba:

  • leczenie kanałowe w gabinecie stomatologicznym,
  • planowana ekstrakcja zęba,
  • przygotowania do założenia mostka, koronki czy protezy.

po goleniu

Redakcja dermokosmetyki24.pl

Grupa miłośniczek mody, urody i zdrowia. Dzielimy się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z zakresu dbania o zdrowie i urodę. Doradzamy też w kwestiach związanych z modą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Keratynowe Prostowanie Włosów w Poznaniu?
Koszulki sportowe
pacjentki po operacji

Jesteś zainteresowany reklamą?

pacjentki po operacji