W Polsce corocznie przeprowadza się około 60 tysięcy zabiegów usunięcia macicy. To jedna z najczęstszych operacji ginekologicznych, której zadaniem jest poprawa jakości życia lub ratowanie zdrowia kobiety. Wiele pacjentek odczuwa ulgę po przeprowadzeniu histerektomii, jednak ten poważny zabieg może zwiększać ryzyko występowania innych chorób w przyszłości.
Usunięcie macicy – kiedy jest konieczne?
Histerektomia jest operacją, która całkowicie zmienia życie kobiety. Czasem przywraca spokój i pozwala normalnie funkcjonować, a w innych przypadkach ratuje przed rozwojem niezwykle groźnych chorób, powodując zarazem liczne problemy natury fizycznej i psychicznej.
Istnieje kilka wskazań do usunięcia macicy:
-
mięśniaki macicy – kiedy jest ich dużo i stanowią zagrożenie dla zdrowia,
-
nieprawidłowe i obfite krwawienia,
-
endometrioza,
-
obniżenie lub wypadanie macicy,
-
nowotwór złośliwy.
Zabieg histerektomii może obejmować jedynie trzon macicy lub jej całość. W poważnych przypadkach konieczne jest usunięcie jajników i jajowodów, a podczas operacji onkologicznych wycinana jest także górna część pochwy, przymacicza oraz węzły chłonne miednicze. Zabieg histerektomii przeprowadza się różnymi metodami, a o wyborze odpowiedniej decyduje lekarz. Czy chcesz, aby zoperował Cię dobry ginekolog? Wrocław jest miastem, w którym przyjmują najlepsi specjaliści.
Choroby po zabiegu histerektomii
Choroby po usunięciu macicy obejmują narządy rodne i nie tylko – częstotliwość ich występowania jest uzależniona między innymi od rodzaju histerektomii i jej przyczyny. Pacjentki, które przeszły tę operację, częściej borykają się z:
-
nietrzymaniem moczu,
-
nawracającymi infekcjami dróg moczowych,
-
osteoporozą,
-
chorobami serca,
-
depresją.
Dlaczego choroby po usunięciu macicy dotyczą także sfery psychicznej? Kobiety po histerektomii czują, że raz na zawsze utraciły możliwość rozrodu, a zmiany, które zaszły w ich ciele bywają trudne do zaakceptowania. Niektóre pacjentki potrafią sobie poradzić z uczuciem żalu i smutku, jednak w pewnych przypadkach konieczna jest pomoc psychiatry.
Dolegliwości po usunięciu macicy
Chociaż usunięcie macicy jest stosunkowo bezpieczne, to jak każda operacja, może mieć skutki uboczne. W ciągu kilku dni po zabiegu niektóre kobiety zmagają się z gorączką, infekcją, czy zaparciami. Późne powikłania po histerektomii to na przykład przewlekły ból, wypadanie pochwy oraz menopauza, która przyczynia się do rozwoju osteoporozy i chorób serca. Zastosowanie nieinwazyjnej metody usunięcia macicy znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się wczesnych powikłań – należy dowiedzieć się, którą z nich rekomenduje nasz ginekolog. Wrocław to jeden z najlepszych ośrodków medycznych w kraju, dlatego warto szukać dobrego specjalisty właśnie w tym mieście.
Materiał zewnętrzny