Dla większości osób pierwiosnek lekarski to wyłącznie bylina o pięknych, dekoracyjnych kwiatach. A jednak ta roślina pełni zdecydowanie więcej funkcji. W szczególności ma szerokie zastosowanie w medycynie. Jakie właściwości lecznicze posiada pierwiosnek lekarski? Kiedy warto go zastosować? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Pierwiosnek lekarski – niepozorny kwiat o dużej sile
Pierwiosnek lekarski to dość popularny kwiat. Rośnie zarówno w Europie, jak i w Azji. W Polsce można go spotkać niemal w całym kraju. Ma około 40 cm wysokości i charakterystyczne, żółte kwiaty. Uznaje się go za zwiastun wiosny, ponieważ kwitnie od marca do maja. Pierwiosnek stosowany jest w ziołolecznictwie od wieków. Dzisiaj często wykorzystuje się go do produkcji leków posiada bowiem unikalne, lecznicze właściwości. Lecznicze właściwości wykazują wszystkie elementy rośliny. Pierwiosnek lekarski wspomaga między innymi leczenie objawów przeziębienia, takich jak zapalenie gardła i krtani. Dzięki swoim właściwościom wykrztuśnym stosowana była również jako środek wspomagający w łagodzeniu poważnych chorób układu oddechowego.
Jak działa pierwiosnek lekarski?
Preparaty z pierwiosnkiem lekarskim mogą zatem wspomóc leczenie wielu schorzeń. Poza wspomnianymi dolegliwościami płucnymi, pierwiosnek lekarski znajduje zastosowanie we wszelkich kuracjach oczyszczających i odtruwających, ponieważ wykazuje działanie moczopędne. W medycynie ludowej od wieków wykorzystywano go m.in. do leczenia migreny, bezsenności, wszelkich napięć nerwowych, a nawet dolegliwości miesiączkowych i okresu przekwitania. Po preparaty z pierwiosnkiem lekarskim mogą sięgnąć praktycznie wszyscy. Jedynymi przeciwwskazaniami do jego stosowania jest alergia na ten składnik, a także choroby przewodu pokarmowego, w tym choroba wrzodowa lub ostry nieżyt żołądka.
Jakie preparaty zawierają pierwiosnek lekarski?
Spośród preparatów, zawierających pierwiosnek lekarski należy wyróżnić w szczególności leki i suplementy, wspomagające górne drogi oddechowe oraz sprzyjające odkrztuszaniu wydzieliny oskrzelowej. Najczęściej tego typu środki zawierają nie tylko korzeń pierwiosnka lekarskiego oraz kwiat pierwiosnka lekarskiego z kielichem, ale również ekstrakt z kwiatu bzu czarnego, ekstrakt z ziela werbeny, ekstrakt z ziela szczawiu, ekstrakt z korzenia goryczki, a także ekstrakt z kwiatu dziewanny wielokwiatowej. Stosując preparat należy się stosować do zaleceń, wskazanych na ulotce.