Zieleń indocyjaninowa (ICG) to barwnik wykorzystywany od 1956 roku w różnych zastosowaniach dla zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zyskując zaufanie lekarzy na całym globie, zieleń indocyjaninowa (ICG) znajduje zastosowanie w procedurach terapeutycznych opartych na fluorescencji.
Po co używa się zieleni indocyjaninowej?
Zielonej indocyjaninowa jest używana w testach do pomiaru wydolności serca, funkcji wątroby oraz przepływu krwi w tym narządzie. Jest również stosowana w celu ułatwienia obserwacji określonych obszarów oka podczas procedur medycznych, takich jak angiografia.
W jakich innych procedurach jest stosowana zieleń indocyjaninowa?
Iniekcja zieleni indocyjaninowej z MDT Kraków jest również stosowana do pomocy w diagnozowaniu lub wykrywaniu problemów z naczyniami krwionośnymi, przepływem krwi i perfuzją tkanek przed, przewodami żółciowymi, węzłami chłonnymi i naczyniami chłonnymi w szyjce macicy lub macicy u kobiet z guzami nowotworowymi.
Zieleń indocyjaninowa i jej losy w organizmie
ICG to wodno-rozpuszczalny barwnik tricarbocyaninowy, który wiąże się z albuminą i po podaniu dożylnym szybko i równomiernie rozprowadza się we krwi. ICG jest wyłącznie usuwane z krwi przez wątrobę w sposób podobny do bilirubiny i toksyn, a następnie wydalane niezmienione do żółci.
Klirens zieleni indocyjaninowej
Tradycyjne badanie klirensu ICG polega na wstrzyknięciu zieleni indocyjaninowej dożylnie, a następnie przez 15 minut co 5 minut pobierane są próbki krwi żylnej. Klirens ICG może być również nieinwazyjnie mierzony za pomocą pulsacyjnej spektrofotometrii, co pozwala na monitorowanie funkcji wątroby w czasie rzeczywistym. Wyniki klirensu ICG odzwierciedlają zależność klirensu od przepływu krwi, pobieranie hepatocytów i wydzielanie do żółci.
Czy zieleń indocyjaninowa jest bezpieczna?
Zielona indocyjanina (ICG) jest stosowana jako narzędzie diagnostyczne w wielu dziedzinach medycyny. Uważa się ją za bezpieczną, a poważne skutki uboczne są rzadkie.
Zieleń indocyjaninowa – metody wykorzystania
Wykorzystując ICG z MDT Kraków jako środek wewnątrznaczyniowy, jego stężenie w tętnicach można mierzyć albo poprzez powtarzane pobieranie próbek krwi, albo za pomocą peryferyjnego densytometru. Natomiast stężenie ICG w mózgu mierzy się za pomocą NIRS.
Najnowsze badania
W ostatnich latach dokonał się znaczący postęp w technologii bliskiej podczerwieni (NIRF), co umożliwiło wykorzystanie ICG jako czynnika fluorescencyjnego podczas operacji. W dziedzinie chirurgii onkologicznej u dorosłych coraz częściej się go stosuje, a badania wykazały, że znacznie zwiększa on skuteczność tych operacji.
Materiał zewnętrzny