Stomatologia to dziedzina medycyny, która wymaga, by gabinet lekarski zaopatrzony był w szereg różnego rodzaju sprzętu. Wśród różnych urządzeń można wyróżnić frezarki, jakimi w swojej pracy posługują się dentyści oraz protetycy. O ich użyteczności i zastosowaniu piszemy w artykule.
Frezarki – zastosowanie
Frezarki dentystyczne to nowoczesne urządzenia, które sterowane są za pomocą odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Ich celem jest obróbka prefabrykatów przygotowanych w standaryzowany sposób z takich surowców jak metale, ceramika, tlenek cyrkonu lub tworzywa sztuczne. Frezarki protetyczne ułatwiają pracę, ponieważ skracają czas potrzebny do przygotowania podbudowy stomatologicznej. To, co protetycy do tej pory musieli wykonywać ręcznie, możliwe jest do zrobienia w sposób znacznie szybszy, a przy tym oszczędny, a więc również korzystny z punktu widzenia pacjenta. Dostaje on niezbędną pomoc dentystyczną w szybszym terminie.
Rodzaje frezarek
Możemy wyróżnić dwa różne sposoby podziału frezarek:
-
ze względu na ilość osi,
-
ze względu na środowisko pracy.
Standardowa frezarka stomatologiczna (np. https://sklep.marrodent.pl/frezarka-vhf-k5-256865.html) może mieć trzy, cztery lub pięć osi. Najbardziej podstawowa wersja umożliwia ustalenie trzech kierunków przestrzennych, jednak ogranicza zakres prac, które frezarka może wykonać. Dopiero dodanie jednej lub dwóch kolejnych osi daje możliwość zwiększenia precyzji, a przez to podjęcia znacznie bardziej wymagających zadań. Poprzez środowisko pracy rozumieć natomiast należy pracę frezarki na sucho lub na mokro.
Sposoby frezowania
Jak już zostało wspomniane, frezarka może pracować na sucho lub na mokro. W pierwszym z tych wariantów możliwa jest praca przy materiałach o mniejszej twardości, natomiast prefabrykaty z metalu lub ceramiki wymagają zastosowania użycia cieczy schładzającej materiał, aby nie uległ on przegrzaniu. Warto przy tym wspomnieć, że w ofercie producentów tego rodzaju sprzętu znajdują się również urządzenia hybrydowe, które pozwalają wykonywać frezowanie na oba sposoby, co bez wątpienia pomaga zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także miejsce w gabinecie czy też w laboratorium.
Chociaż korzystanie z frezarek nie jest niezbędne w pracach protetycznych, to jednak trzeba przyznać, że znacząco tę pracę ułatwia. Dlatego właśnie warto zainteresować się tym sprzętem, rozważając wszystkie za i przeciw tej inwestycji. Być może okaże się, że wprowadzenie takiego usprawnienia znacząco przyczyni się do jakości i tempa pracy, zwiększając również konkurencyjność gabinetu czy też laboratorium protetycznego na rynku.