Zdrowa dieta dla dziecka
Żywienie dzieci to temat, który u wielu rodziców powoduje niepokój. Często stres pojawia się już na etapie rozszerzania diety i potęguje gdy przychodzi okres przygotowywania drugiego śniadania do szkoły. W tym krótkim artykule postaram się pokazać drugą stronę żywienia dzieci, tą radosną, pełną zabawy i kolorów. Zdrowa żywność dla dziecka, to po prostu zdrowa dieta dla całej rodziny.
czym skorupka za młodu nasiąknie…
Jak w dobrze znanym przysłowiu, początki są bardzo ważne, a nawet najważniejsze. Towarzystwa naukowe wyróżniają kilka znaczących oznak gotowości do rozszerzania diety. Bardzo ważna jest postawa ciała, dziecko powinno samodzielnie stabilnie siedzieć, ewentualnie posadzone na kolanach u dorosłego powinno utrzymać prawidłową postawę ciała. Kolejną ważną oznaką jest zainteresowanie jedzeniem – dziecko chętnie wyciąga ręce do jedzenia oraz wkłada porcje do ust, a odruch wypychania pokarmu językiem już zanikł. Jeśli chodzi o wiek dziecka, to najnowsze zalecenia są, aby dziecko do 6mc było karmione mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, następnie powoli można wprowadzać pokarmy stałe. Wszystkie te oznaki powinny wystąpić jednocześnie. Poprzednie pokolenia nie zastanawiały się, który pokarm wprowadzać najpierw i od czego zacząć. Doskonale pamiętam jedną z rad którą otrzymałam gdy moje dziecko było jeszcze malutkie: najlepiej podczas obiadu posadzić dziecko na kolanach i pozwolić mu podbierać z talerza to na co ma ochotę. Dziś po przeczytaniu wielu książek oraz zapoznaniu się z metodą BLW, wiem że była to jedna z cenniejszych rad.
Zasady żywienia
Pierwszą najważniejszą zasadą jest spokój i cierpliwość. Przygotowując zdrowe posiłki dla naszych dzieci musimy pamiętać, że to one decydują ile zjedzą. Na początku pozwólmy dziecku na zabawę, poznawanie kształtu, smaku i zapachu. Przygotujmy się na bałagan. Prawidłowe żywienie wymaga czasu, ale dzięki temu dziecko stopniowo uczy się nowego rodzaju pokarmu. Należy zadbać, aby posiłki były pełnowartościowe i wyglądały apetycznie. Natomiast pozwólmy dziecku samemu zdecydować co zje z przygotowanego przez nas zestawu. Nowe posiłki proponujmy, gdy dziecko jest wypoczęte i w dobrym humorze. Głodne dziecko wcale nie będzie chętnie zjadało nowych potraw, ale będzie rozdrażnione, dlatego odpowiednio wcześniej warto podać mleko. Istotne jest przypomnienie sobie zasad udzielania pierwszej pomocy, dzięki temu zachowamy spokój podczas prób rozszerzania diety. Żywienie dziecka to nie tylko dostarczanie mu pokarmu, ale nauka nowych smaków i bodźców, ćwiczenie motoryki małej oraz wspólne spędzanie czasu przy rodzinnym stole. Warto wziąć pod uwagę jak ważne w naszej kulturze jest wspólne biesiadowanie przy stole. Pokażmy naszemu dziecku, że wspólne posiłki to radość, a nie liczenie zjedzonych łyżek i negatywne emocje.
Dieta dzieci i żywienie dzieci w wieku szkolnym
Na początku rozszerzania diety dziecko jest chętne do próbowania nowości, dlatego tak ważne żeby dobrze wykorzystać ten czas i proponować dziecku posiłki różnorodne i kolorowe. Około 2- 5 roku życia często następuje bunt, dziecko chce jeść kilka określonych dań, a bardzo duże znaczenia ma dla niego kolor kubka czy talerza. Starsze dzieci zazwyczaj jasno potrafią określić co chcą zjeść, potrafią przygotować prosty posiłek i chętnie pomagają w kuchni. Zdrowe odżywianie dziecka zapobiega niedoborom witamin i minerałów oraz uczy dobrych nawyków. Zdrowe jedzenie dla dzieci to takie które jest dobre dla wszystkich domowników. Nie trzeba gotować innych specjalnych dań, warto po prostu robić zdrowe potrawy dla wszystkich. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy czas, ale zadbamy o nasze zdrowie.