Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Kosmetyki do twarzy dla alergików – czy istnieją naturalne rozwiązania?

25 sierpnia 2022 kosmetyki dla alergików

Trudno jest znaleźć kosmetyki do twarzy, które odpowiadają osobie z alergią. Większość kosmetyków zawiera składniki, które mogą wywołać reakcję alergiczną, dlatego takie osoby muszą zachować pewne środki ostrożności przy wyborze kosmetyków i używać ich z umiarem, nie nadużywając ich. W tym artykule opowiemy o tym, jakie rodzaje kosmetyków mogą wywoływać alergie i jak znaleźć takie, które będą wygodne dla alergicznego typu skóry.

Zachowaj ostrożność w wyborze produktów

Wybieraj produkty hipoalergiczne z oznaczeniami „bezzapachowe” na etykiecie. Jest mniej prawdopodobne, że zawierają one drażniące składniki, takie jak perfumy. Chociaż wiele osób jest uczulonych na substancje zapachowe, nawet tak zwane kosmetyki „bezzapachowe” mogą zawierać składniki, które u niektórych użytkowników wywołują reakcje alergiczne. Jeśli to możliwe, przetestuj niewielką ilość produktu na swojej skórze przed regularnym stosowaniem.

W miarę możliwości wybieraj składniki naturalne zamiast syntetycznych (np. wazelina zamiast oleju mineralnego).

Unikaj produktów zawierających parabeny (takie jak metyloparaben i etyloparaben), które są stosowane jako środki konserwujące w wielu produktach higieny osobistej i lekach.

Zrozum różnicę między wrażliwością a alergią

Jeśli masz skłonność do alergii lub wrażliwą skórę, wybór odpowiednich kosmetyków do twarzy może być wyzwaniem. Produkty kosmetyczne mogą być drażniące dla skóry wrażliwej i wywoływać reakcje alergiczne, które mogą być od łagodnych do ciężkich.

Zrozumienie różnicy między wrażliwością a alergią jest kluczem do wyboru odpowiednich produktów kosmetycznych dla Twojego typu skóry.

Wrażliwość

Wrażliwość odnosi się do reakcji, które występują, gdy dana substancja dotyka skóry. Może to powodować zaczerwienienie, swędzenie i kłucie; nie jest to jednak reakcja immunologiczna. Reakcje wrażliwości są zwykle spowodowane przez składnik produktu kosmetycznego, który podrażnia skórę ze względu na swoje właściwości chemiczne lub stężenie w formule. Częstymi składnikami powodującymi tę reakcję są substancje zapachowe, konserwanty i inne syntetyczne substancje chemiczne znajdujące się w balsamach, kremach i produktach do makijażu.

Alergia

Alergia występuje, gdy Twój układ odpornościowy reaguje przeciwko alergenowi (substancji, która wywołuje reakcję alergiczną).  Organizm produkuje przeciwciała, gdy jest narażony na działanie obcych substancji, takich jak pyłki, roztocza i sierść zwierząt. Substancje te nazywane są alergenami, ponieważ wywołują reakcję immunologiczną u osób wrażliwych, co prowadzi do wystąpienia objawów takich jak kichanie, swędzenie oczu lub nosa, katar i przekrwienie płuc.

Przetestuj produkt przed użyciem

Jeśli masz alergie i Twoja skóra jest wrażliwa na kosmetyki, możesz być narażona na wystąpienie wysypki lub obrzęku po ich zastosowaniu. Aby zmniejszyć ryzyko, przetestuj produkty przed użyciem, nakładając je na wewnętrzną stronę ramienia i czekając 24 godziny, aby sprawdzić, czy wystąpi jakaś reakcja.

Aby uniknąć kontaktowego zapalenia skóry wywołanego przez kosmetyki, wybieraj produkty hipoalergiczne, bezzapachowe i niekomedogenne (niezatykające porów). Produkty te można znaleźć w większości aptek i drogerii.

Postaw na naturalne kosmetyki

Im prostszy skład, tym lepiej dla Twojej twarzy. To nie ulega wątpliwości. Dlatego staraj się szukać produktów niemalże w 100% wykonanych z naturalnych składników. Najlepsze będą kosmetyki wegańskie, godną polecenia firmą jest Slavia Cosmetics oraz inne, które stawiają na jakość i prostotę. 

Pielęgnacja ciała

Redakcja dermokosmetyki24.pl

Grupa miłośniczek mody, urody i zdrowia. Dzielimy się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z zakresu dbania o zdrowie i urodę. Doradzamy też w kwestiach związanych z modą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Masaż leczniczy
ortodonta w Krakowie

Jak Wybrać Ortodontę w Krakowie?

24 października 2023

kosmetyki dla alergików

Jesteś zainteresowany reklamą?

kosmetyki dla alergików