Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jakie choroby najczęściej dotykają pacjentki po operacji usunięcia macicy?

3 listopada 2023 pacjentki po operacji


W Polsce corocznie przeprowadza się około 60 tysięcy zabiegów usunięcia macicy. To jedna z najczęstszych operacji ginekologicznych, której zadaniem jest poprawa jakości życia lub ratowanie zdrowia kobiety. Wiele pacjentek odczuwa ulgę po przeprowadzeniu histerektomii, jednak ten poważny zabieg może zwiększać ryzyko występowania innych chorób w przyszłości.

Usunięcie macicy – kiedy jest konieczne?

Histerektomia jest operacją, która całkowicie zmienia życie kobiety. Czasem przywraca spokój i pozwala normalnie funkcjonować, a w innych przypadkach ratuje przed rozwojem niezwykle groźnych chorób, powodując zarazem liczne problemy natury fizycznej i psychicznej.

Istnieje kilka wskazań do usunięcia macicy:

  • mięśniaki macicy – kiedy jest ich dużo i stanowią zagrożenie dla zdrowia,

  • nieprawidłowe i obfite krwawienia,

  • endometrioza,

  • obniżenie lub wypadanie macicy,

  • nowotwór złośliwy.

Zabieg histerektomii może obejmować jedynie trzon macicy lub jej całość. W poważnych przypadkach konieczne jest usunięcie jajników i jajowodów, a podczas operacji onkologicznych wycinana jest także górna część pochwy, przymacicza oraz węzły chłonne miednicze. Zabieg histerektomii przeprowadza się różnymi metodami, a o wyborze odpowiedniej decyduje lekarz. Czy chcesz, aby zoperował Cię dobry ginekolog? Wrocław jest miastem, w którym przyjmują najlepsi specjaliści.

Choroby po zabiegu histerektomii

Choroby po usunięciu macicy obejmują narządy rodne i nie tylko – częstotliwość ich występowania jest uzależniona między innymi od rodzaju histerektomii i jej przyczyny. Pacjentki, które przeszły tę operację, częściej borykają się z:

  • nietrzymaniem moczu,

  • nawracającymi infekcjami dróg moczowych,

  • osteoporozą,

  • chorobami serca,

  • depresją.

Dlaczego choroby po usunięciu macicy dotyczą także sfery psychicznej? Kobiety po histerektomii czują, że raz na zawsze utraciły możliwość rozrodu, a zmiany, które zaszły w ich ciele bywają trudne do zaakceptowania. Niektóre pacjentki potrafią sobie poradzić z uczuciem żalu i smutku, jednak w pewnych przypadkach konieczna jest pomoc psychiatry.

Dolegliwości po usunięciu macicy

Chociaż usunięcie macicy jest stosunkowo bezpieczne, to jak każda operacja, może mieć skutki uboczne. W ciągu kilku dni po zabiegu niektóre kobiety zmagają się z gorączką, infekcją, czy zaparciami. Późne powikłania po histerektomii to na przykład przewlekły ból, wypadanie pochwy oraz menopauza, która przyczynia się do rozwoju osteoporozy i chorób serca. Zastosowanie nieinwazyjnej metody usunięcia macicy znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się wczesnych powikłań – należy dowiedzieć się, którą z nich rekomenduje nasz ginekolog. Wrocław to jeden z najlepszych ośrodków medycznych w kraju, dlatego warto szukać dobrego specjalisty właśnie w tym mieście.

Materiał zewnętrzny

po goleniu

Redakcja dermokosmetyki24.pl

Grupa miłośniczek mody, urody i zdrowia. Dzielimy się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z zakresu dbania o zdrowie i urodę. Doradzamy też w kwestiach związanych z modą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Keratynowe Prostowanie Włosów w Poznaniu?
Koszulki sportowe
pacjentki po operacji

Jesteś zainteresowany reklamą?

pacjentki po operacji