dermokosmetyki24.pl

dermokosmetyki24.pl – moda, uroda, zdrowie

Czym są odparzenia pieluszkowe
Poradnik

Czym są odparzenia pieluszkowe i jak powstają? Najlepsze sposoby na odparzenia pieluszkowe

Jedną z najczęściej występujących chorób skóry u dzieci jest pieluszkowe zapalenie skóry określane także jako odparzenia pieluszkowe. Choroba pojawia się najczęściej u niemowląt i obejmuje dzieci w wieku od 6-go do 12-go miesiąca życia. Odparzenia pieluszkowe to nic innego jak stan zapalny skóry, którego przyczyną jest niedojrzałość powiek skóry. Najczęściej występuje w formie wyprysku.

Czym są i jak powstają odparzenia pieluszkowe?

Niedojrzała oraz cienka skóra nowonarodzonego dziecka jest podatna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany temperatury. Na skutek tarcia pieluszki, skóra dziecka niejednokrotnie zostaje podrażniona, co może prowadzić do powstania stanu zapalnego. Do jego zaostrzenia może przyczynić się także ciepłe wilgotne środowisko jakie panuje wewnątrz pieluszki oraz brak odpowiedniego odprowadzania nadmiaru wilgoci.

Do powstania odparzeń pieluszkowych mogą przyczynić się także takie czynniki jak:

– nieodpowiednia pielęgnacja oraz higiena skóry dziecka,

– ekspozycja wrażliwej skóry na kał oraz mocz wynikające ze zbyt rzadkiej zmiany pampersów,

– uczulenie dziecka na substancje zawarte w pampersach,

– antybiotykoterapia,

– biegunki, obecność drożdżaków oraz zasadowe PH moczu.

Z uwagi na to, że choroba jest wieloczynnikowa i złożona, w celu postawienia odpowiedniej diagnozy oraz rozpoczęcia leczenia warto skonsultować się ze specjalistą.

Objawy pieluszkowego zapalenia skóry

Do najczęściej występujących objawów pieluszkowego zapalenia skóry zaliczyć należy rumień, wysypkę oraz podrażnienie naskórka dziecka w miejscu stykania się skóry z pieluszką lub pampersem. Bardzo często objawom towarzyszy świąd oraz złuszczanie się naskórka. Zmiany mogą wystąpić także w okolicy odbytu oraz narządów płciowych.

Warto pamiętać, że problemu pieluszkowego zapalenia skóry nie wolno lekceważyć. Nieleczona i niepielęgnowana choroba zaostrzy się, co w konsekwencji może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. W niektórych przypadkach choroba może objawiać się powstawaniem nadżerek, pęcherzyków oraz strupów w kolorze żółtym i miodowym. Pomimo uciążliwości choroby istnieją skuteczne sposoby na odparzenia pieluszkowe, które przyniosą ulgę podrażnionej skórze dziecka oraz pomogą uporać się z rozwijającym się stanem zapalnym.

Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym u niemowlaka?

Skuteczny sposób na odparzenia pieluszkowe u niemowlaka to odpowiednia profilaktyka. Zwłaszcza jeśli poprzednie odparzenia były spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją, uszkodzeniami mechanicznymi czy zbyt dużą wilgocią. Każdy rodzic powinien pamiętać o regularnej zmianie pieluszek dziecka oraz dokładnym umyciu pupy dziecka podczas każdej wymianie pampersa. Ważne jest stosowanie łagodnych środków myjących oraz delikatnym (bez tarcia) osuszeniu skóry dziecka po zakończonej czynności.

Warto stosować także odpowiednie środki na odparzenia pieluszkowe takie jak Bepanthen, które mają działanie łagodzące, nawilżające oraz regenerujące. Maść na odparzenia pieluszkowe zawierająca w swoim składzie panthenol czy tlenek cynku, wspomoże regenerację skóry dziecka oraz złagodzi pojawiające się stany zapalne. Sprawdzona apteka internetowa pozwoli znaleźć bezpieczny produkt idealny na określone objawy.

Co na odparzenia pieluszkowe?

Wiele osób zastanawia się co na odparzenia pieluszkowe poza właściwą pielęgnacją oraz maściami ochronnymi zastosować aby złagodzić pojawiające się objawy. Co ważne, leczenie pieluszkowego zapalenia skóry powinno mieć charakter wielokierunkowy i będzie uwarunkowane od przyczyny, która spowodowała stan zapalny.

W przypadkach średnio nasilonych stosuje się często leki sterydowe aplikowane miejscowo a także inhibitory kalcyneuryny. Jeśli choroba wywołana jest drożdżakami zaleca się miejscowe stosowanie produktów przeciwdrożdżakowych. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych oraz antybiotyków.