dermokosmetyki24.pl

dermokosmetyki24.pl – moda, uroda, zdrowie

Zdrowie

Yerba mate – główne właściwości

Ostatnio yerba mate nazywana jest wręcz drugą kawą – tyle że nieco zdrowszą, bo mniej obciążającą układ nerwowy. Pochodzi z Ameryki Południowej, a mimo tego jej właściwościami zachwycają się ludzie na całym świecie. Wykazuje się niezwykłym działaniem, ponieważ w krótkim czasie potrafi niemalże całkowicie zlikwidować uczucie zmęczenia, jednocześnie poprawiając ogólne samopoczucie. Yerba bywa też fantastycznym źródłem witamin i minerałów. Z naprawdę wielu powodów warto ją pić – koniecznie regularnie!

Samo zdrowie

Yerba to po prostu liście ostrokrzewu paragwajskiego. Odpowiednio zaparzone wydobywają całą swoją moc, która kryje się m.in. w ich składzie – występują w nim bowiem olbrzymie ilości witamin, minerałów oraz substancji antyoksydacyjnych. Dzięki takiej korzystnej zawartości różnych związków yerba potrafi cudownie zaspokajać pragnienie, ale też tłumić uczucie głodu i hamować nadmierny apetyt. W wielu badaniach wykazano jej korzystny wpływ na procesy przemiany materii. Yerba przyspiesza trawienie pokarmów. Zapewnia lepszą perystaltykę jelit, dzięki czemu pokarm przesuwa się w nich szybciej i może być błyskawicznie usuwany, a przy tym stymuluje organizm do spalania większej ilości tkanki tłuszczowej – to wręcz idealny napój odchudzający. Na tych dwóch właściwościach i dobrym składzie nie kończą się jednak zalety liści ostrokrzewu paragwajskiego. Dalsze z nich związane są już z psychiką.

Pobudza organizm

Bo w końcu z jakiegoś powodu yerba mate najczęściej jest pijana przez zapracowanych biznesmenów, uczniów przygotowujących się do matury oraz studentów regularnie zarywających nocki. Wszyscy dostrzegli w niej wielki potencjał. Yerba potrafi bowiem fantastycznie pobudzać organizm do działania i robi to jeszcze lepiej niż kawa. Przede wszystkim łagodzi uczucie zmęczenia. Już po kilku jej łykach człowiek budzi się do życia, jego oczy automatycznie się rozszerzają, a krew zaczyna szybciej płynąć w żyłach. Organizm mobilizuje się do działania. Do mózgu dociera większa ilość energii i substancji odżywczych, dzięki którym staje się on przygotowany do wzmożonego wysiłku intelektualnego. Yerba pobudza efektywniej od kawy, a przy tym nie wywołuje niemalże żadnych skutków ubocznych. Spokojnie można więc pić ją codziennie, a nawet dwa czy trzy razy dziennie.

Warto jednak wspomnieć, że tak dobrymi właściwościami wykaże się wyłącznie prawdziwa yerba mate, czyli herbata kupiona w liściach. Co prawda występuje ona też w wersji torebek ekspresowych, ale nie mają one zbyt dobrej jakości, dlatego działają znacznie gorzej.