Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Olejki eteryczne – czym są i jak działają?

30 listopada 2020

Olejki eteryczne są bardzo cenione nie tylko przez osoby zaawansowane w stosowaniu aromaterapii. Można z nich korzystać jedynie okazjonalnie w okresach walki z różnego rodzaju infekcjami, można także uczynić stałym elementem praktyk prozdrowotnych.

Olejki eteryczne i ich moc

Olejki eteryczne naturalne znano już w starożytności. Za pierwszego ich destylatora uznano średniowiecznego lekarza – Awicennę. Ten sam Awicenna uważany jest również za autora różnych koncepcji technik masażu bazujących na olejkach eterycznych. Olejki bardzo szybko przestały być wykorzystywane jedynie do masażu. Dynamicznie zaczęła się rozwijać osobna dziedzina zajmująca ich wykorzystaniem, czyli aromaterapia.

Jakie właściwości mają olejki eteryczne?

Obecnie na świecie wyróżnia się co najmniej 2000 różnych roślin, z których pozyskiwać można olejki. Olejki można uzyskać z różnych części rośliny: jej kwiatów, łodyg, liści, korzeni, nasion, żywicy na kilka różnych sposobów. Chodzi przede wszystkim o destylację z wykorzystaniem pary wodnej, tłoczenie na zimno, a także ekstrakcję alkoholem. Olejki nie są rozpuszczalne w wodzie, natomiast łączą się z alkoholami i tłuszczami. Są to substancje bardzo esencjonalne, na przykład jedna kropla olejku miętowego równa się prawie 30 szklankom naparu z mięty. Kluczowy jest podstawowy składnik danego olejku, natomiast warto pamiętać, że znajduje się w nim wiele innych, cennych substancji.

Jak korzystać z olejków eterycznych?

Z olejków eterycznych korzystać można na co najmniej kilka sposobów. Przede wszystkim najpopularniejsze ich wykorzystanie to inhalacja, której można dokonywać z wykorzystaniem olejków. Można ją przeprowadzać z pomocą specjalnego nebulizatora, bardziej tradycyjnych „parówek”, a także zwilżonych olejkami chusteczek, które układane pod nosem umożliwiają inhalację. W końcu olejki można dodawać do kominków do aromaterapii, nawilżaczy powietrza, dyfuzorów. Popularne jest dodawanie olejków do kąpieli, a także wykorzystywanie ich do smarowania klatki piersiowej, pleców oraz innych części ciała.

Jakie olejki stosować?

Wybór olejku zależy w dużej mierze od rodzaju dolegliwości, której chcesz się pozbyć lub innych potrzeb, jakie masz. Poniżej krótka lista z podpowiedziami, które olejki mogą pomóc na daną dolegliwość:

  • na bóle głowy poleca się: olejek lawendowy, majerankowy, miętowy, geraniowy.
  • na zbyt wysokie ciśnienie poleca się: olejek lawendowy, majerankowy, rozmarynowy
  • na infekcje, przeziębienie, katar, kaszel poleca się: olejek eukaliptusowy, herbaciany, lawendowy, miętowy, rozmarynowy.
  • na stres poleca się: olejek lawendowy, neroli, geraniowy.
  • na dolegliwości reumatyczne poleca się: olejek cyprysowy, eukaliptusowy.
  • na bóle mięśni poleca się: olejek cyprysowy, lawendowy, miętowy, rozmarynowy.
  • na bezsenność poleca się: olejek geraniowy, jałowcowy, lawendowy, majerankowy, mandarynkowy.
  • na zmęczenie, ospałość, brak koncentracji poleca się: olejek geraniowy, miętowy, rozmarynowy.
po goleniu

Redakcja dermokosmetyki24.pl

Grupa miłośniczek mody, urody i zdrowia. Dzielimy się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z zakresu dbania o zdrowie i urodę. Doradzamy też w kwestiach związanych z modą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Keratynowe Prostowanie Włosów w Poznaniu?
Koszulki sportowe
pacjentki po operacji

Jesteś zainteresowany reklamą?

pacjentki po operacji