Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Jak dobrać odżywkę do rodzaju i potrzeb własnych włosów?

25 lipca 2023 Jak dobrać odżywkę

W sklepach i drogeriach znajdziesz całą masę różnorodnych kosmetyków odżywczych do włosów. Nie wszystkie przyniosą równie dobre efekty stosowania i odpowiedzą na potrzeby Twoich włosów, którym najpierw warto się nieco przyjrzeć. Jak dobrać idealną odżywkę, która wzmocni włosy i sprawi, że będą wyglądały na zdrowe i błyszczące? W tym artykule znajdziesz zbiór najważniejszych wskazówek wraz z poradami odnośnie prawidłowego stosowania odżywki, żeby przynosiła ona jak najlepsze efekty.

Odżywki do różnych typów włosów – zwróć uwagę na oznaczenia

Wybierając odżywkę, z pewnością zauważysz, że produkty te są przeznaczone do różnych rodzajów włosów. Dobra odżywka do włosów suchych i puszących się może mieć nieco inny skład niż kosmetyk, którego zadaniem jest ochrona koloru albo na przykład nadanie fryzurze większej objętości. Zanim wybierzesz odżywkę odpowiednią dla siebie, zwróć uwagę na potrzeby swoich włosów, żeby móc znaleźć kosmetyk o właściwym działaniu.

Zacznij od określenia grubości Twoich włosów. Włosy cienkie mogą potrzebować ochrony, w tym również przed wypadaniem, większej objętości i połysku. Grube włosy natomiast częściej sprawiają trudności przy rozczesywaniu i stylizacji, wymagają wygładzenia i nawilżenia.

Jeśli masz zniszczone i osłabione włosy, przyjrzyj się ich kondycji. Dobrze dobrana odżywka może wyraźnie je nawilżyć, wzmocnić, zmniejszyć ich łamliwość i sprawić, że będą miękkie w dotyku. Przy zniszczonych włosach częstym problemem jest również ich puszenie się – i z tym pomoże Ci się uporać odpowiednia odżywka wygładzająca.

Wśród odżywek znajdziesz także wiele produktów przeznaczonych do włosów osłabionych częstą stylizacją z użyciem wysokich temperatur oraz farbowaniem. Wiele z nich zabezpiecza kolor naniesiony na włosy, a nawet zwiększa ich odporność na wysokie temperatury prostownicy, suszarki bądź lokówki.

Cenne substancje w składzie odżywek do włosów

Jakie składniki w odżywkach do włosów wykazują skuteczne działanie? To nie jest proste pytanie, jeśli weźmie się pod uwagę szeroki wybór odżywek opracowywanych jako produkty przeznaczone do różnych rodzajów włosów. W dodatku reakcja włosów na konkretne składniki bywa mocno indywidualna, a to, co w jednym przypadku będzie wyborem idealnym, w innym, choć bardzo podobnym, może się nie sprawdzić. Warto więc przetestować kilka produktów o różnym składzie, żeby upewnić się, jakie produkty i składniki przynoszą najlepsze efekty.

Za najskuteczniejsze i najcenniejsze składniki odżywcze zawarte w odżywkach do włosów uważa się przede wszystkim:

  • proteiny, czyli składniki odpowiadające bezpośrednio za wzmocnienie i odbudowę;
  • emolienty działające ochronnie, wygładzające włosy i nadające im połysku;
  • humektanty, czyli składniki silnie nawilżające, które zatrzymują wodę wewnątrz struktury włosa.

Jak właściwie nakładać odżywkę na włosy?

Pamiętaj, że na skuteczność i efekty przynoszone przez odżywkę do włosów ma wpływ nie tylko jej skład, ale także właściwy sposób jej stosowania. Odżywkę do włosów warto używać po każdym ich umyciu. Szampon zmywa z nich naturalną warstwę ochronną i może działać wysuszająco, a odżywka łagodzi ten efekt i zatrzymuje nawilżenie.

Odżywkę nakładaj na włosy zaraz po ich umyciu. Dokładnie spłucz resztki szamponu i delikatnie wyciśnij wodę z włosów, by odżywka nie spłynęła razem z nią już po nałożeniu. Większości produktów tego typu nie nakłada się na skórę głowy, by nie zatykać porów i nie wpływać na nadmierne przetłuszczanie się włosów. Pamiętaj, by nie używać zbyt dużej ilości kosmetyku. Włosy nie będą w stanie wchłonąć nadmiernej ilości produktu – przy regularnym stosowaniu w zupełności wystarczy około 10 do 30 ml odżywki w zależności od długości włosów.

Materiał zewnętrzny

Pielęgnacja ciała

Redakcja dermokosmetyki24.pl

Grupa miłośniczek mody, urody i zdrowia. Dzielimy się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z zakresu dbania o zdrowie i urodę. Doradzamy też w kwestiach związanych z modą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

biostymulatory tkankowe
po goleniu
Pielęgnacja ciała

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pielęgnacja ciała