Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Do czego jest używana zieleń indocyjaninowa?

8 lipca 2023 zieleń indocyjaninowa


Zieleń indocyjaninowa (ICG) to barwnik wykorzystywany od 1956 roku w różnych zastosowaniach dla zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zyskując zaufanie lekarzy na całym globie, zieleń indocyjaninowa (ICG) znajduje zastosowanie w procedurach terapeutycznych opartych na fluorescencji.

Po co używa się zieleni indocyjaninowej?

Zielonej indocyjaninowa jest używana w testach do pomiaru wydolności serca, funkcji wątroby oraz przepływu krwi w tym narządzie. Jest również stosowana w celu ułatwienia obserwacji określonych obszarów oka podczas procedur medycznych, takich jak angiografia.

W jakich innych procedurach jest stosowana zieleń indocyjaninowa?

Iniekcja zieleni indocyjaninowej z MDT Kraków jest również stosowana do pomocy w diagnozowaniu lub wykrywaniu problemów z naczyniami krwionośnymi, przepływem krwi i perfuzją tkanek przed, przewodami żółciowymi, węzłami chłonnymi i naczyniami chłonnymi w szyjce macicy lub macicy u kobiet z guzami nowotworowymi.

Zieleń indocyjaninowa i jej losy w organizmie

ICG to wodno-rozpuszczalny barwnik tricarbocyaninowy, który wiąże się z albuminą i po podaniu dożylnym szybko i równomiernie rozprowadza się we krwi. ICG jest wyłącznie usuwane z krwi przez wątrobę w sposób podobny do bilirubiny i toksyn, a następnie wydalane niezmienione do żółci.

Klirens zieleni indocyjaninowej

Tradycyjne badanie klirensu ICG polega na wstrzyknięciu zieleni indocyjaninowej dożylnie, a następnie przez 15 minut co 5 minut pobierane są próbki krwi żylnej. Klirens ICG może być również nieinwazyjnie mierzony za pomocą pulsacyjnej spektrofotometrii, co pozwala na monitorowanie funkcji wątroby w czasie rzeczywistym. Wyniki klirensu ICG odzwierciedlają zależność klirensu od przepływu krwi, pobieranie hepatocytów i wydzielanie do żółci.

Czy zieleń indocyjaninowa jest bezpieczna?

Zielona indocyjanina (ICG) jest stosowana jako narzędzie diagnostyczne w wielu dziedzinach medycyny. Uważa się ją za bezpieczną, a poważne skutki uboczne są rzadkie.

Zieleń indocyjaninowa – metody wykorzystania

Wykorzystując ICG z MDT Kraków jako środek wewnątrznaczyniowy, jego stężenie w tętnicach można mierzyć albo poprzez powtarzane pobieranie próbek krwi, albo za pomocą peryferyjnego densytometru. Natomiast stężenie ICG w mózgu mierzy się za pomocą NIRS.

Najnowsze badania

W ostatnich latach dokonał się znaczący postęp w technologii bliskiej podczerwieni (NIRF), co umożliwiło wykorzystanie ICG jako czynnika fluorescencyjnego podczas operacji. W dziedzinie chirurgii onkologicznej u dorosłych coraz częściej się go stosuje, a badania wykazały, że znacznie zwiększa on skuteczność tych operacji.

Materiał zewnętrzny

Pielęgnacja ciała

Redakcja dermokosmetyki24.pl

Grupa miłośniczek mody, urody i zdrowia. Dzielimy się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z zakresu dbania o zdrowie i urodę. Doradzamy też w kwestiach związanych z modą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Keratynowe Prostowanie Włosów w Poznaniu?
Koszulki sportowe
pacjentki po operacji

Jesteś zainteresowany reklamą?

pacjentki po operacji