dermokosmetyki24.pl

dermokosmetyki24.pl – moda, uroda, zdrowie

Zdrowie

Czym są choroby zakaźne?

Choroby zakaźne to duża grupa schorzeń będących wynikiem zakażenia i przełamania ochrony immunologicznej ustroju, które spowodowane jest przez drobnoustroje – bakterie, wirusy lub grzyby. Cechą charakterystyczną tego typu chorób jest to, że mogą łatwo rozprzestrzeniać się pośrednio lub bezpośrednio między organizmami.

Jakie są najczęstsze choroby zakaźne?

Powszechnie choroby zakaźne dzieli się ze względu na typ drobnoustroju, przez który zostały wywołane, czyli na bakteryjne, wirusowe oraz grzybice. Do najczęściej występujących chorób, które uznawane są za zakaźne, wymienia się choroby skórne, choroby zakaźne wieku dziecięcego oraz choroby zakaźne dróg oddechowych.

Najczęściej występujące choroby zakaźne skóry

Do zakażenia chorobą zakaźną skóry dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu z inną zakażoną osobą, urazów skóry lub infekcji ran. W tej grupie chorób zakaźnych dominującym problemem jest grzybica, która może obejmować zarówno skórę głowy, jak i pozostałych części ciała – zwłaszcza stóp. Inne często występujące schorzenia skóry, wywołane są przez gronkowce i paciorkowce, to liszaje, łupież rumieniowaty oraz różyca. Niektóre choroby zakaźne skóry mogą być także wywołane przez wirusy. Do tych schorzeń zalicza się opryszczkowe zapalenie skóry, kurzajki, a także pewne choroby wieku dziecięcego.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego

Do chorób zakaźnych wieku dziecięcego zaliczamy między innymi odrę, świnkę, krztusiec, różyczkę oraz ospę wietrzną. Dzięki szczepieniom udało się znacząco zmniejszyć liczbę dzieci cierpiących na te choroby, wciąż jednak zdarzają się zachorowania. Niektóre spośród tych schorzeń, np. ospa, są też przyczyną występowania zmian skórnych u dzieci. U osób dorosłych, które przebyły w dzieciństwie ospę wietrzną, zetknięcie z wirusem wywołującym chorobę może doprowadzić do rozwoju innej ostrej choroby zakaźnej – półpaśca.

Bakteryjne i wirusowe choroby zakaźne

Bakterie mogą w sposób czynny lub bierny wniknąć do naszego organizmu, wywołując wiele chorób. Najbardziej znaną i powszechną chorobą bakteryjną jest angina, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, której leczenie polega na stosowaniu antybiotykoterapii. Do chorób wirusowych zalicza się niektóre choroby wieku dziecięcego, a także przeziębienie, grypę, czy rozprzestrzeniającego się w ostatnich miesiącach koronawirusa (COVID-19). Warto pamiętać, że profilaktyka chorób zakaźnych polega przede wszystkim na przestrzeganiu zasad higieny osobistej i stosowaniu środków ochronnych.