Podkład jest jednym z najbardziej podstawowych kolorowych kosmetyków. Bez niego żadna kobieta nie wyobraża sobie wykonania pełnego czy chociażby dziennego makijażu. Ma on za zadanie wygładzić strukturę twarzy, wyrównać jej koloryt, a także zakryć ewentualne niedoskonałości, zaczerwienienia, odstające żyłki lub cienie pod oczami. Wiele jest natomiast samych metod nakładania podkładu i każda wizażystka może polecić swoim klientom w tym przypadku coś zupełnie innego.
Pędzel czy gąbeczka? A może jednak palcami?
Która z tych metod aplikacji podkładu będzie najlepsza, najbardziej efektywna i najbezpieczniejsza dla skóry?
Wciąż wiele kobiet decyduje się na nakładanie podkładu na twarz samymi palcami. Bez dwóch zdań jest to metoda najprostsza w zastosowaniu. Nie trzeba do niej kupować żadnych specjalistycznych akcesoriów. Wystarczy wycisnąć podkład na twarz, odrobinę go wklepać i już! Makijaż gotowy. Czy aby na pewno? Nawet przy nakładaniu podkładu palcami należy bezwzględnie trzymać się kilku zasad. Nie powinno się od razu aplikować kosmetyku na twarz. Lepiej wycisnąć go na grzbiet dłoni, by sięgnąć po niego drugą ręką i zacząć bardzo delikatnie rozcierać go na skórze. Dłonie muszą być oczywiście umyte i zdezynfekowane. Przed wykonaniem makijażu warto także delikatnie je rozgrzać, gdyż dzięki temu sam podkład będzie lepiej wtapiać się w skórę i nie stworzy nieestetycznego efektu maski.
A co będzie lepsze – pędzel czy gąbeczka?
Mimo iż spora ilość wizażystek przepada za używaniem pędzli do wszystkiego, to jednak amatorki w tej dziedzinie lepiej poradzą sobie z wygodnymi gąbeczkami. Teraz te produkty są dostępne już w każdej drogerii. Kosztują średnio od kilku do kilkudziesięciu złotych, dlatego nie jest to taki duży wydatek, zwłaszcza że nie trzeba ich często wymieniać – o ile regularnie się je myje i dezynfekuje. Z gąbeczkami pracuje się bardzo przyjemnie. Gwarantują one bardzo mocny efekt i pozwalają na uzyskanie perfekcyjnego krycia. Wystarczy odpowiednio ich używać – zamiast rozcierać podkład na twarzy, lepiej go wklepywać, jak gdyby chciało się wprowadzić go tuż pod skórę. Gąbka przy aplikacji powinna być lekko wilgotna. Dzięki temu nałożony już podkład będzie wyglądać bardzo naturalnie i świeżo.
Każda z wyżej wymienionych metod może okazać się dobrym wyborem. Nie da się bowiem jednoznacznie stwierdzić, jakie narzędzie przeznaczone do aplikacji podkładu jest najlepsze. Wszystko zależy tutaj raczej od osobistych preferencji. Warto więc wypróbować różne techniki i samodzielnie je ocenić.