Igieł nie trzeba się bać! Zwłaszcza, jeśli dają one efekt odmłodzenia lub poprawę zdrowia. Mezoterapia igłowa opiera się na wprowadzeniu w warstwę śródskórną lub podskórnie leków lub substancji aktywnych o określonych właściwościach. W gabinecie medycyny estetycznej są to najczęściej preparaty o działaniu odmładzającym i regenerującym. Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej w gabinecie la estetica?
Po wkłuciu w warstwach naskórka lekarz pozostawia depozyt (grudkę) substancji, która uwalnia się stopniowo do głębszych warstw skóry. Bardzo popularnym rodzajem mezoterapii tego typu jest zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego. Podczas takiej procedury ryzyko uczulenia ograniczone jest do minimum (ponieważ preparat zabiegowy pozyskiwany jest autologicznie – bezpośrednio z krwi samego pacjenta). Zabieg ten zwiększa gęstość skóry, poprawia jej fakturę (wygładza), ujędrnia i ujednolica koloryt. Osocze to jednak nie jedyna substancja, która może zostać wprowadzona w warstwy skóry za pomocą iniekcji. Aplikowane w ten sposób mogą być również witaminy, enzymy oraz kwas hialuronowy nieusieciowany. Kwas ten, np. w połączeniu z hydroksyapatytem wapnia, zwiększa nawilżenie skóry i jej napięcie, zaś w połączeniu z aminokwasami, rozjaśnia koloryt. To wszystko, to widoczne i odczuwalne w dotyku rezultaty. Jak więc działa mezoterapia igłowa na skórę od wewnątrz? Czego pacjenci nie dostrzegają “gołym okiem”?
Mezoterapia igłowa – co dzieje się w gabinecie i pod naskórkiem?
Śródskórna iniekcja substancji czynnych stymuluje podział i metabolizm komórek skóry. Mezoterapia igłowa pobudza także fibroblasty (komórki skóry właściwej – najgłębszej warstwy) do wytwarzania elastyny i kolagenu. Zabieg usprawnia mikrokrążenie w skórze oraz poprawia jakość macierzy zewnątrzkomórkowej (“rusztowania” skóry, które wypełnia w niej przestrzeń między komórkami).
Podawana substancja to nie wszystko. Ważna jest również technika tego zabiegu. Nakłucia wywołują w skórze miejscowy i przejściowy proces zapalny. Wzrasta przepływ krwi, co prowadzi do lepszego drenażu macierzy zewnątrzkomórkowej. Udowodniono naukowo, że pobudzona w ten sposób do pracy skóra produkuje włókna kolagenowe nawet po kilku miesiącach od przejścia zabiegu. Jakie obszary ciała można poddać mezoterapii igłowej i kwalifikuje się do zabiegu?
Możliwości mezoterapii igłowej i przeciwwskazania do zabiegu
Mezoterapię igłową można wykonywać nie tylko na skórze twarzy, ale i całego ciała. Podawane w ten sposób substancje oddziałują nie tylko na skórę, ale i na tkankę tłuszczową. Z tego względu zabieg polecany jest jako pomoc w zmniejszeniu cellulitu. Mezoterapia stosowana jest także w przypadku wypadania włosów.
Podobnie, jak w przypadku wszelkich zabiegów medycyny estetycznej, z procedury wykluczone (czasowo lub całkowicie) są niektóre grupy pacjentów. Zabiegu mezoterapii igłowej nie wykonuje się w przypadku:
- nadwrażliwości na stosowane substancje,
- ciąży i laktacji,
- trwających właśnie infekcji wirusowych lub bakteryjnych,
- chorób autoimmunologicznych,
- stosowania leków rozrzedzających krew,
- zmian uczuleniowych na skórze,
- nieustabilizowanej cukrzycy,
- chorób nowotworowych (dyskwalifikacja do 5 lat od wyleczenia).
Warto nadmienić, że większość preparatów stosowanych do tego zabiegu nie posiada certyfikatów uprawniających do podawania pozajelitowo (czyli np. za pomocą wkłucia). Z tego względu, aby uniknąć powikłań, szczególnie u osób ze skórą nadwrażliwą i alergiczną, wskazana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.
Mezoterapia jest zabiegiem rewitalizującym i wzmagającym naturalne procesy regeneracji skóry. Po przejściu procedury i rekonwalescencji skóra twarzy i ciała staje się jędrniejsza, bardziej promienna. Dzięki iniekcjom z zastosowaniem specjalnie dobranych substancji aktywnych wyrównuje się też jej koloryt.
Optymalne rezultaty można osiągnąć, poddając się procedurze w regularnych odstępach czasu. Zabieg wymaga serii kilku zabiegów w serii.