Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Jak rozróżniać rodzaje wyprysków na twarzy?

31 sierpnia 2020 wypryski na twarzy

Wypryski na twarzy to problem, z którym boryka się wiele osób. Zwykle kojarzy się je z okresem dojrzewania, jednak może wystąpić bez względu na wiek, a przyczyny jego powstawania nie zawsze posiadają podłoże hormonalne. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób poprawnie rozróżniać rodzaje wyprysków na twarzy.

Skąd biorą się wypryski na twarzy?

Rodzaje wyprysków na twarzy mogą mieć wielorakie pochodzenie. Częstą przyczyną są zaburzenia hormonalne pojawiające się w okresie dojrzewania, ale mogą one wystąpić także w przypadku osób dorosłych. Kolejną przyczyną powodującą powstawanie wyprysków na twarzy są alergie pokarmowe, spożywanie wysoko przetworzonej żywności, nadmiernej ilości alkoholu, czy palenie tytoniu. Wypryski na twarzy mogą także być uwarunkowane genetycznie lub powstawać w wyniku długotrwałego stresu, niedoboru witamin, w szczególności A oraz witamin z grupy B lub nieprawidłowej pielęgnacji.

Rodzaje wyprysków na twarzy

Znajomość poszczególnych rodzajów wyprysków pojawiających się na naszej twarzy ma duże znaczenie. Posiadając taką wiedzę, będziemy w stanie wstępnie ocenić czy są one jedynie powodem reakcji alergicznej, czy być może sygnalizują one poważniejsze zmiany chorobowe zachodzące w naszym ciele.

Trądzik pospolity

Jest chorobą skóry wywoływaną przez bakterie. Pojawia się w miejscach, w których występuje duże nagromadzenie gruczołów łojowych, a więc na czole, brodzie i okolicach nosa nazywanych strefą T.

Wypryski na czole

Czerwone wypryski mogą pojawiać się na czole w wyniku złej diety, która sprawia, że pory skóry w tym miejscu zostają zablokowane. Jeśli zauważymy je na swoim czole, warto zwrócić na ilość tłuszczów i przetworzonych produktów w naszej diecie.

Wypryski wokół ust

Bardzo często są objawem niedoboru witamin z grupy B. Aby zapobiec ich powstawaniu, warto wprowadzić do diety produkty pełnoziarniste oraz dużą ilość warzyw liściastych.

Wypryski na policzkach

Są zwykle o wiele większe niż te występujące na czole czy nosie. Mogą powodować o wiele większy dyskomfort oraz ból. Bardzo często powstają w wyniku spożywania zbyt dużej ilości cukrów oraz przetworzonej żywności. Mogą być także wynikiem zanieczyszczeń i bakterii przedostających się na skórę twarzy np. w wyniku częstego dotykania.

Wypryski na żuchwie i brodzie

Pojawiające się w tych miejscach wypryski są duże, czerwone i bolące. Nieleczone mogą pozostawiać szpecące blizny. Zwykle mają związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej oraz cyklem owulacyjnym. Są także wynikiem zaburzeń jelita grubego.

po goleniu

Redakcja dermokosmetyki24.pl

Grupa miłośniczek mody, urody i zdrowia. Dzielimy się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z zakresu dbania o zdrowie i urodę. Doradzamy też w kwestiach związanych z modą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Sekrety objętości włosów celebrytów
biostymulatory tkankowe
po goleniu

Jesteś zainteresowany reklamą?

po goleniu